skip navigation

See who Team USBOXLA plays at the 2018 Trevor Wingrove Memorial

By USBOXLA Staff, 05/31/18, 10:45AM PDT

Share


Team USBOXLA will compete at the Trevor Wingrove Memorial for the third straight spring (Photo: Sherri Thomson)

For the third straight spring, Team USBOXLA Peewees, Bantams and Midgets will be attending the Trevor Wingrove Memorial Tournament in Coquitlam, British Columbia (June 8-10). 

The teams will compete against top Canadian clubs and showcase elite American box lacrosse players from all over the country. Team USBOXLA coaching staff will feature both American and Canadian coaches, many of whom either formerly or presently play in the National Lacrosse League

Earlier this week, the Coquitlam Minor Lacrosse Association finalized this year’s Wingrove schedules. In each division, Team USBOXLA will compete against the host Coquitlam Adanacs during round robin play, as well as other top teams from both British Columbia and Alberta. 

“Playing at tournaments like the Trevor Wingrove Memorial allows us to test ourselves against some of Canada’s best box teams and measure how far we’ve come as an association,” said USBOXLA President and Co-Founder, Shaydon Santos, who will also be coaching Team USBOXLA in Coquitlam. “Every year since we’ve been at the Wingrove, Team USBOXLA has shown considerable improvement both as a group and through individual player performances.”

Below, check out who Team USBOXLA will be playing in each division starting Friday, June 8 at the Poirier Sport & Leisure Complex (all times local).

Team USBOXLA Peewee

Date Time Location Opponent
Friday, June 8 12:00pm Poirier Sport & Leisure Complex - Main Coquitlam
Satuday, June 9 7:30am Poirier Sport & Leisure Complex - Rec Rink Port Coquitlam
Saturday, June 9 11:00am Poirier Sport & Leisure Complex - Forum Langley

All peewee teams in division: Coquitlam, Delta, Juan de Fuca, Langley, New Westminster, Port Coquitlam, Ridge Meadows and Team USBOXLA. Click here to see full division's full schedule

Team USBOXLA Bantam

Date Time Location Opponent
Friday, June 8 12:00pm Poirier Sport & Leisure Complex - Rec Rink Langley
Friday, June 8 5:00pm Poirier Sport & Leisure Complex - Forum Surrey
Saturday, June 9 12:00pm Poirier Sport & Leisure Complex - Rec Rink Juan de Fuca
Saturday, June 9 5:00pm Poirier Sport & Leisure Complex - Forum Coquitlam

All bantam teams in division: Coquitlam, Juan de Fuca, Langley, Nanaimo, Richmond, Ridge Meadows, Saanich, Semiahmoo, Surrey and Team USBOXLA. Click here to see full division's full schedule

Team USBOXLA Midget

Date Time Location Opponent
Friday, June 8 1:30pm Poirier Sport & Leisure Complex - Main Coquitlam
Friday, June 8 10:30am Poirier Sport & Leisure Complex - Rec Rink Parkland
Saturday, June 9 3:30pm Poirier Sport & Leisure Complex - Main Delta

All midget teams in division: Burnaby, Coquitlam, Delta, Juan de Fuca, Kamloops, Parkland, Ridge Meadows and Team USBOXLA. Click here to see full division's full schedule

Recent News